تبلیغات
گلشهر، وبکده ای برای فردای بهتر - مطالب تیر 1391
 
درباره وبلاگ


گویند که «امید و چه نومید!» ندانند
من مرثیه‌گوی وطن مرده‌ی خویشم


مدیر وبلاگ : آخوندزاده
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

کلمه امروز:

تماس با ما
گلشهر، وبکده ای برای فردای بهتر
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
دوشنبه 26 تیر 1391 :: نویسنده : آخوندزاده

با توجه به استفاده بی رویه از حرف مبارک"ک" در اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان, در این مجال تمام توش و توان ناچیز خود را می گذاریم تا از حق  لگدمال شده این حرف زبان بسته دفاع کنیم.

در تک تک دقایق ادا, این حرف را به کرات می توانید بیابید, مثلا کتاب, یا بهتر بگویم کتاب بی کتابخانه, کمبود امکانات, کمبود کلاس خالی( که امید است با نقل مکان رفع و رجوع شود), کرسی های اندیشه پراکنی و کلاف های سردرگم کلام, کرایه خانه, کوبش, کرنش و کتمان. کریمی و کریمی * . حتی گوشه هایی از احترام دوستان ادایی به این حرف مبارک را در اردوهای اتحادیه هم می توانید ببینید ( کنگ و کنگ*).

کاسه های لبریز از صبر, کسری بودجه, کفش های پاشنه بلند و کوتاهی قد, کنجکاوی های مزمن, کار کم ( البته در اینجا فقط برای حفظ وزن از واژه کم استفاده شده) , کتری آبجوش در آشپزخانه و کمبود محبت هم اخیرا در برخی موارد رویت شده است.

از اینها گذشته از هشت " کافی " که در ابتدای هشت کمیسیون آمده نمی توان گذشت.

کمیسیون سایت و کامنت های * چند صد میلیونی در هر روز!

کمیسیون فرهنگی و کباده کشان شعر و ادب و فرهنگ.

کمیسیون ثبت اسناد و درج افکار فکر نشده.

کمیسیون آموزش و کیفیت عالی کلاس های آن .

 و در آخر هم کمیسیون نشریات یا همان کلک به دستان قهار و کار کشته که با کار و پشتکار, کم و بیش در امر انتشار زحمتکشند.

و نمی توان نادیده گرفت  که این حرف کارگروهای صد در صد فعال ادا را هم بی نصیب نگذاشته. برای مثال: کارگروه کامپیوترو مدیر اسبقش جناب کریمی . کارگروه کشاورزی و کشت و پرورش قارچ های سمی و غیر سمی. و...

کاهش شدید خجالت و رو دربایستی, کلید خوردن افکار سازنده , ترکیه از نوع بورسیه , در ضمن کارت هم به دانشجویان می دهند.

کار مضاعف هم که جای خود را دارد.

باری به هر جهت همه اینها را گفتیم چراکه با توجه به شرایط اقتصادی مهاجرین و بدتر از آن دانشجویان و همچنین اغاز فاز دوم یارانه ها, اگر مواظب کنتور " کاف" خود نباشید, شاید اخر برج کاسه چه کنم چه کنم دستتان بگیرید.

باز می نویسیم .....

----------------------------------------------------------------

1-      به جهت استفاده مکرر از حرف " کاف " در این نوشته پیشاپیش عذر خواهی می کنم.

2-       خانم کریمی دبیر محترم  اتحادیه و دیگری اقای کریمی از اعضای شورای مرکزی. اما تشخیص اینکه کدام یک دبیر و کدام یک  جناب کریمی است را به شما می واگذارم.

3-      اشاره به برگزاری دو اردوی اتحادیه در روستای کنگ.

4-      کامنت صورت فرنگی نظرات است. در سایت ها و وبلاگ های استفاده می شود.

نوع مطلب : فرهنگی، 
برچسب ها : گلشهر، اتحادیه اسلامی افغانستان، کلاف کلمات، گلستان، افغانستان، ادا،
لینک های مرتبط :


همزمان با فرارسیدن سالروز فرخنده میلاد منجی عالم بشریت حضرت مهدی موعود (عج) دومین دوره مسابقات مشاعره اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان كه به همت كانون ادب و هنر كمیسیون فرهنگی برگزار شد در عصر روز 5شنبه 15/4/91 با برگزاری مسابقه نهایی اختتام یافت.

مسابقات مشاعره

اولین دوره از مسابقات مشاعره در پاییز سال گذشته برگزار شد و دومین دوره آن نیز با اعلام فراخوان از علاقمندان شركت در این مسابقات در اردیبهشت ماه سال جاری آغاز و در سه مرحله مقدماتی نیمه نهایی و نهایی به اجرا گزارده شد كه مرحله نهایی آن در عصر نیمه شعبان و در حضور بیش از 70 نفر از علاقمندان به شعر و ادب برگزار شد و شركت كنندگان مرحله نهایی كه از میان 20 نفر مجموع شركت كنندگان در این دوره از مسابقات به مرحله نهایی راه یافته بودند در زمانی بیش از یك ساعت و در سه آیتم به مشاعره و رقابت پرداختند و در پایان هیئت داوران متشكل از جناب آقای زمان حسینی سركار خانم اكرم كاظمیان و آقای مصطفی كریمی به اعلام نتایج و امتیاز شركت كنندگان پرداختند كه به شرح ذیل اعلام می گردد ( امتیازات ذیل از مجموع 100 امتیاز محاسبه شده است )

نفر اول جناب آقای سید كاظم حسنی با 90 امتیاز

نفر دوم جناب آقای مجتبی نبی زاده با 85 امتیاز

نفر سوم سركارخانم صبا علیزاده با 80 امتیاز

نفر چهارم سركار خانم منیره رضایی با 10 امتیاز

مسابقات مشاعره مهاجرین در مشهد

مسابقات مشاعره در اتحادیه دانشگاهیان افغانستان

در پایان لازم و ضروری است تقدیر و سپاس وافر از كلیه كسانیكه ما را در برگزاری فعالیت های كمیسیون فرهنگی علی الخصوص این دوره از رقابت های مشاعره یاری و همراهی نمودند.

 


نوع مطلب : فرهنگی، ادبیات، 
برچسب ها : مشاعره، مشاعره مهاجرین در مشهد، مسابقات مشاعره مهاجرین، اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان، گلشهر،
لینک های مرتبط :


چهارشنبه 14 تیر 1391 :: نویسنده : محمد جواد آخوندزاده
در گوشه ای از شهر تهران، بساط پینه دوزی داشت. وصله ای می زد و پاره ای می دوخت و در سایه قناعت روزگار می گذرانید.اما در پس این سادگی و قناعت،یک دنیا عزت و توانگری نهفته بود. پینه دوز چشمانی نجیب و دلی صاف تر از زلال آب داشت،دستانش حلال ترین لقمه ها را به سفره می بردند،زبانش جز به راستی و درستی نمی چرخید و رنگ و ریا خطوری به خاطرش نداشت. برخی که او را خوب می شناختند و محرم اسرارش بودند، در حسرت حالش می سوختند و می گداختند.چرا که آن همه نجابت و پاکی سید را به عشقی کشانده بود که وصلش را پایانی نبود، از لحظه دیدار چنان دل در گرو عشقش سپرده بود که از دیدار تا دیداری دوباره گوئی جان می سپرد و لحظه می شمرد. عشقی نه از جنس صورت که از جنس سیرت ، عشقی نه از جنس جمال که از جنس کمال.
آن روزهم به دلش افتاده بود که محبوبش از او سراغ خواهد گرفت. آن روز از سید خواسته بود که نعلینش را وصله کند، سید پینه دوز سر از پا نمی شناخت، با ادب و خضوع گفت: جتما وصله می کنم اما اجازه دهید تا کار دیگرانی را که زود تر از شماهستند انجام  دهم تا مبادا خلف وعده کرده باشم.اما جوان اصرار داشت :که سید اگر انجام نمی دهی به دیگری واگذارم. سید در تنگنا گرفتار آمده بود.چرا که چنان ارادتی به این جوان داشت که اگر جان می خواست بی تردید نثارش می کرد. اما سید کسی نبود که بلرزد و بلغزد، و حقی را به ارادتی واگذارد و اصلا سرّ این دلدادگی و دلشدگی همین نلغزیدن های سید عبدالکریم بود.او به یقین می دانست که جوان نیز خلف وعده را ازسید بر نمی تابد پس از این اصرار در شگفت بود! شاید حکمتی در کار باشد که سید از آن بی خبر است؟اما اصرار سه باره ی محبوب طاقت از کف سید پینه دوز ربود ، بر خاست و محبوب را در آغوش گرفت و گفت مولای من بیش از این مرا امتحان نکنید که من هرگز مرتکب بی عدالتی نخواهم شد، اگر باز هم اصرار کنید فریاد حواهم زد که ای مردم! یوسف فاطمه پیش من است،آنکه او را می جوئید پیش من است.
جضرت لبخند بر لب، از سر رضایت دستی بر شانه سید زدند و فرمودند آفرین بر تو!خواستم تورا امتحان کرده باشم که تا چه حد به وعده ات پایبندی. ما شما را نه برای خود که برای خدا می خواهیم.

انتحار ،ترور،حریق مکاتب،رشوت خوری،دروغ، تزویر، جهل و تعصب،قوم گرائی، انحصار طلبی و ... این واژگان وصف حال دیروز ، امروز و شاید فردای وطن ماست. چه بسا که این واژگان نیز از وصف حال ما به عجز و ستوه آمده باشند.داستان فوق برگردانی از ملاقات سید عبدالکریم پینه دوز با ولی عصر (عج) است که تحقق چنین عدالتی به خیال می ماند اما روزی محقق خواهد شد.
  به امید آن روز ،در روز ولادتش، در انتظار عدالتش بیش از پیش خواهیم سوخت،آنچنان که عدالت نیز، آمدنش را به انتظار نشسته تا معنا یابد.
نوع مطلب : فرهنگی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


وزارت امورخارجه گفته است که بررسی ها از سوی سفارت افغانستان در تهران در بارۀ بد رفتاری شماری از شهروندان یزد ایران، در برابر برخی از پناهجویان آغاز شده است.
معاون سخنگوی وزارت خارجه گفته است که یک دختر ایرانی در ولایت یزد ایران از سوی شخصی که هنوز هویت اش روشن نیست کشته شد و رویداد به یک شهروند افغانستان نسبت داده شده است.که در نتیجه شماری از مردم این ولایت به خانه های افغانستانی ها حمله کردند.
معاون سخنگوی وزارت امور خارجه افزوده است که نمایندگانی از سفارت افغانستان در تهران به شهرستان یزد ایران رفته اند تا در بارۀ روشن شدن رویداد کشته شدن یک دختر ایرانی در این ولایت که به پناهجویان افغانستان پیوند داده شده است بررسی هایی را انجام دهند. جرم های زیادی قبلا در ایران و یا کشورهای دیگر همسایه اتفاق افتاده که منتسب شده به افغانستانی ها و بعداً ثابت شده که چنین نبوده است. لذا لازم است که ما بررسی های لازم را انجام بدهیم در همکاری با مقامات امنیتی ایران تا تابعیت و هویت این شخص مشخص شود.

در همین حال سفارت ایران در کابل گفته است که دوتن از افغانستانی ها در شهرستان یزد به یک دختر هیجده ساله تجاوز کرده اند و پس از آن این دختر را کشته اند.
سخنگوی سفارت ایران در کابل، محمد دهقانی گفت: دو نفر اتباع افغانستان در شهر یزد به یک دختر هیجده ساله تجاوز می کنند و او را به قتل می رسانند که این حادثه منجر به جریحه دار شدن و خشم احساسات و افکار عمومی مردم این شهر می شود و ما سعی کردیم که همواره این جرایمی که بعضی از دوستان افغانستانی مرتکب می شود رسانه ای نشود تا منجر به واکنش افکار عمومی نگردد اما اینگونه بود که موجب خشم مردم شد و پولیس اوضاع را کنترول کرده است.

معاون سخنگوی وزارت امور خارجه تأکید کرده است که نباید برخورد با پناهجویان افغانستانی در ایران بر بیناد پیش قضاوت ها باشد. وی گفته است که جرم یک عمل شخصی است و نباید تمامی اتباع یک کشور جرمی را که یکی از هموطنان شان انجام می دهند مورد آزار و اذیت قرار گیرند.
فرامرز تمنا گفت: انتظار ما از مقامات ایران این است به زودترین فرصت جلوی هرگونه آسیب رساندن جانی و مالی به شهروندان افغانستان را بگیرند. به اساس آن مشترکات فراوانی که میان دو کشور است و حقوق که مهاجران در نظام حقوق بین الملل دارند طبق آن بتوانند از حقوق اصلی خود بهره مند شوند.
با اینهمه معاون سخنگوی وزارت امور خارجه بیان داشته است که هیات افغانستانی به شهرستان یزد رفته اند پس از بررسی های همه جانبه گزارش های شان را در بارۀ این رویداد تا دو روز آینده به این وزارت خواهد فرستاد.

منبع:شبکه اطلاع رسانی افغانستان

 

نوع مطلب : اخبار ، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :